сплави алюмінію

Алюмінієві чушки на складі сировини і матеріалів

сплави алюмінію для лиття під тиском

Сплави з алюмінію ливарні в європейській класифікації в даний час визначає стандарт EN 1676. Він включає системи з різними комбінаціями алюмінію і легуючими елементами Si, Cu, Mg, Mn і Zn:
подвійні сплави Al-Si, Al-Cu, Al-Zn і Al-Mg;
потрійні сплави Al-Si-Mg і Al-Si-Cu;
четверні сплави Al-Si-Mg-Cu.
У країнах колишнього СРСР аналогічним документом, який регламентує характеристики сплавів алюмінію ливарних, є ГОСТ 1583-93.

Вибір ливарного сплаву алюмінію для виливки.

Залежно від вимог до механічних властивостей майбутньої литої деталі підбирається сплав по наступним шаблоном: «Пластичні й міцні сплави алюмінію». Цьому опису відповідають гартовані старінням сплави (наприклад, подвійні сплави системи AlCu). Характеристики цих сплавів можна змінювати за допомогою різних видів термічної обробки, «налаштовуючи» їх властивості або на високу міцність або на високу відносне подовження.

«Тверді сплави алюмінію». В першу чергу, це сплави групи AlSiCu, які мають досить високу міцність при розтягуванні і твердість. До них не висуваються особливі вимоги до відносного подовження.

«Пластичні сплави алюмінію». Сплави з хорошою пластичністю це в першу чергу силуміни (нормальні і з низьким вмістом кремнію).

При виборі сплаву виникають обмеження, пов’язані з ливарними властивостями сплавів алюмінію, таких як рідкоплинність і особливості затвердіння. За допомогою технологічної проби визначають плинність металевого розплаву, заповнюючи розплавом спеціальну спіраль. Боротися з низькою рідкоплинністю простим збільшенням температури розплаву не завжди буває можливо. Так як в такому випадку виникають складності, пов’язані з насиченням розплаву воднем, окислюванням. Ці складності призводять до таких видів браку виливків, як включення оксидів або шлаків, а також газова пористість. Також, при збільшенні температури швидше зношується прес-форма. Найвищу плинність мають евтектичні силуміни. Силуміни з низьким вмістом кремнію – середню рідкоплинність. А сплави груп AlCu, AlMg мають найнижчу рідкоплинність.

Група сплавів на основі Алюміній-Кремній-Магній має підвищену корозійну стійкість у вологій атмосфері (EN AB-44200 EN AB-AlSi12 (a), EN AB-43300 EN AB-AlSi9Mg, EN AB-42100 EN AB-AlSi7Mg0,6). Технологія лиття цих сплавів вимагає застосування модифікування і кристалізації під тиском в автоклавах. З евтектичного сплаву EN AB-44200 EN AB-AlSi12 (a) виготовляють деталі, до яких не пред’являються вимоги по високому навантаженню. При цьому може використовуватися лиття під тиском, лиття в піщані форми, лиття в кокіль, лиття в оболонкові форм і лиття по виплавлюваних моделях.

При цьому виходять щільні виливки, що мають концентровану усадкову раковину. Доевтектичні силуміни EN AB-42000 EN AB-AlSi7Mg, EN AB-42100 EN AB-AlSi7Mg0,6, EN AB-42200 EN AB-AlSi7Mg0,3, EN AB-46400 EN AB-AlSi9Cu1Mg, EN AB-4300 EN AB-AlSi10Mg (a), EN AB-43300 EN AB-AlSi9Mg, EN AB-43300 EN AB-AlSi9Mg поступаються по ливарним властивостям евтектичних сплаву Al Si 12, але мають більш високі механічні властивості за рахунок утворення сполук, які впливають на міцність алюмінієвого сплаву. Ці сплави схильні до взаємодії з газами і утворенню газової пористості.

Група сплавів на основі Алюміній-Кремній-Мідь (EN AB-45300 EN AB-Al Si5Cu1Mg, EN AB-45300 EN AB-Al Si5Cu1Mg, EN AB-45100 EN AB-Al Si5Cu3Mg, EN AB-46400 EN AB-Al Si9Cu1Mg) відрізняються від інших високою жароміцністю (температури робочі 250-275 градусів Цельсія), але ще більше поступаються сплавам з Алюміній-Кремній або Алюміній-Кремній-Магній за технологічними властивостями, стійкості до корозії та герметичності. З плюсів – вони не вимагають модифікування і кристалізації під тиском. Сплав EN AB-45300 EN AB-AlSi5Cu1Mg застосовують для лиття корпусних деталей, що зазанаюь середніх навантажень (підвищені до 250 градусів Цельсія температури і тиск до 23МПа), наприклад: головки циліндрів двигунів, поршні.

Група сплавів на основі Алюміній-Магній (EN AB-51400 EN AB-AlMg5 (Si), EN AB-51300 EN AB-AlMg5, EN AB-51200 EN AB-AlMg9) по міцності нічим особливим не виділяється. Основною їхньою перевагою є підвищена корозійна стійкість. Тому їх застосовують для деталей морських суднових механізмів.

Евтектичні спеціальні сплави (наприклад, EN AB-48000 EN AB-AlSi12CuNiMg) володіють хорошими ливарними властивостями, і відрізняється високою жароміцністю. А силумін з цинком (EN AB-48000 EN AB-AlSi12CuNiMg), володіючи хорошими ливарними властивостями, має властивість зберігати міцність, твердість після нагрівань до 300-500 градусів Цельсія.

Якщо ви хочете дізнатися про вартість для великої партії виробів з певного сплаву алюмінію, перейдіть на цю сторінку.

Больше информации об сплавах алюминия вы можете получить по этой ссылке.

Таблиця приблизного співставлення марок ливарних сплавів за європейськими стандартами на алюмінієві сплави (стандарт EN 1676) і за стандартами на алюмінієві сплави країн СНД (стандарт ГОСТ 1583-93)